пятница, 22 апреля 2016 г.

Nic dobrze nie podkreśli linii trawy ewentualnie kwietnika jak małe żywe plot.

Niezwykle wysokie, bo prawie dwumetrowe ogrodzenie stanowi barierę nie do przejścia, a w przypadku potrzeby zacienia sąsiadujące budynki oraz ulice. Żeby wykonać taki parkan rośliny zasadzamy dookoła krawędzi posesji. Jeśli mamy dosyć miejsca, najbardziej „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, jaka przy okazji rodzi orzechy. Jeśli pragniemy by nasze żywe plot było niezwykle wysokie a jednocześnie cienkie to w cieniu powinno się je uformować z brzostu pospolitego, grabu powszechnego albo klonu polnego. Pamiętajmy niemniej jednak, że jak rośliny nas przewyższa, ich ogarnianie będzie dosyć kłopotliwe.

Nic wyraźnie nie uwydatni linii trawnika albo kwietnika jak niskie żywe ogrodzenie.

W cieniu, gdzie podobnie trawa, jak i rabaty czasami nie mogą dobrze rosnąc w przydzielonych miejscach, niewielkie drzewa zdołają utrzymać naturalne bogactwo w wyznaczonym miejscu czy tez zastawią gołe wycinki gleby. Estetycznie ukształtowany niewielki żywopłot już sam notabene robi za ozdobę ogródka. Na zielone parkany przydaje się porzeczka alpejska i bukszpan. Na wiosnę wyłącznie ploty Poznań kształtowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych gałązkach, jakich się już nie obcina), nie tak obficie jak na słońcu, lecz przecież w mrocznych kącikach każdy kwiat jest widoczny. Jesienią natomiast dekorują je małe jabłuszka, które wolno wykorzystać na konfitury.

Niewysokie czy tez wysokie zielone ploty wolno otrzymać z drzew iglastych.

Niestety, rośliny z tej grupy bywają znacznie bardziej kosztowne niż drzewa liściaste. Spośród nich najlepiej wytrzymuje cień cis pospolity. Najczęściej szeroko się rozrasta i trzeba go obcinać, jednakże jego wariacje Fastigiata Robusta jest dozwolone zostawić sam jeden.Powinien się błyskawicznie rósł oraz uchroni filarowy kształt.

Jeśliby wasz zakamarek jest nader ciemny, warto aby żywy częstokół rozświetlić kolorowymi plamami. Poniektórego spośród cienioznośnych modeli maja przemianie o jasnych względnie tęczowych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr stereotypowy Aureum i dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co zgodność z rzeczywistością ich jasne barwy są w największym stopniu sugestywne w słońcu, jednak nawet w śladu listowie zostają dość jasne, jakby oświetlone promieniami.

Комментариев нет:

Отправить комментарий