понедельник, 25 апреля 2016 г.

Roślinne sztachety inaczej jak kto woli żywopłot

Żywe ogrodzenie alias żywoplot


Żywopłoty najczęściej spełniają funkcje ogrodzenia, niemniej jednak często służą tez za dekoracje. Na ogól takie ogrodzenie PVC buduje się w nasłonecznionych położeniach, w których prędko wzrastają i mocno się zagęszczają. Mnóstwo powabu maja również takie żywe ogrodzenia, jakie wiodą poprzez cieniste katy ogrodu. Ciemna zieleń liści z transparentna tu i ówdzie plątanina gałązek lub kwiatami konstruują zajmujące wzrok obrazy, zaś rześka wilgoć, bijąca od pogrążonej w mroku gleby , sprawia iż nawet mały spacer obok takiego płotu uspokaja a także odpręża.


Projektując plot z żywopłotu, wypada uwzględnić funkcje takiego ogrodzenia, warunki które przeważają w ogrodzie, a także nasze preferencje oraz czas jaki zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Żywe ploty o prostym pokroju same rosną, często także ekspansywnie kwitną, jednak potrzebują także mnóstwo przestrzeni. Geometryczne bądź fantazyjnie profilowane żywe ogrodzenie PCV z Pasłęka zdołają być niezmiernie cienkie, aczkolwiek wypada je regularnie przycinać oraz właściwie nie rozkwitają. Nie bez wpływu są również koszty nabycia roślin na ogrodzenie.Jest wiec nad czym się myśleć, dlatego ze takie ogrodzenie wyznacza się na lata, niekiedy nawet na pokolenia.


Najczęściej zadowalający jest żywy plot o wielkości 1,5m. Na takie plot w zacienionym miejscu nadaje się ligustr pospolity, niezwykle modny w naszym kraju na żywopłoty formowane. Ma on wiele zalet:
•ma mało wymagań,
•odpowiednio znosi porę suchą,
•szybko kiełkuje,
•cyklicznie podcinany ładnie gęstnieje i nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie traci zima liści, a nawet jeżeli je zrzuci, to i tak gęstwina jego witek tworzy niedostępny dla wzroku plot,
•jest niedrogi.


Ligustr możemy zamienić z irga lśniąca - jesienią wspaniale się przebarwia na rozmaite kolory żółci, brązu i czerwieni. Godne polecenia są również żywe ogrodzenia modelowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota trzymają się na gałązkach aż do wiosenki.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące parkany nieformowane. Są to m.in. rodzaje o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki oraz kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się praktycznymi roślinami promujemy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Można ją nadawać jej postać tylko od strony ogrodu, zaś cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, aby owocowały.


Ogromnie wysokie, bowiem ponad dwumetrowe ogrodzenia z plastyku stanowi barierę nie do pokonania, a w razie potrzeby zasłania sąsiednie budynki i ulice. Żeby utworzyć taki parkan rośliny sadzimy wokół granic posiadłości. Jeśli mamy mnóstwo miejsca, w największym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, która dodatkowo dostarcza orzechy. Jeśli chcemy aby nasze żywe ogrodzenie było nadzwyczaj wysokie zaś przy okazji wąskie to w cieniu można je uformować z wiązu powszechnego, grabu powszechnego ewentualnie klonu polnego. Pamiętajmy jednak, ze gdy rośliny nas przerosną, ich redukowanie będzie utrudnione.

Комментариев нет:

Отправить комментарий