среда, 27 апреля 2016 г.

Chociaż głazy sztachety te są z odmiennych czasów oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak że niekiedy mało wprawnym ślipiem z trudem je odróżnić.

Aczkolwiek kamienie sztachetki te pochodzą z odmiennych czasów oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak że nieraz mało biegłym ślipiem trudno je odróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym maściom, trywialnej obróbce a także stosunkowo niskiej zapłacie. Występują w wielu obrębach Polski – piaskowiec najprościej znaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz również w Górach Świętokrzyskich. Ów towar ogrodzeniowy pozyskuje się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozdrabnia lub wstępnie ociosuje, rozparcelowuje na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie wysyła do miejsca budowy ogrodzenia z plastykuPułapowa na plot i bramę ogrodzeniowa. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak połączony spoiwem piasek, jakiego ziarna nie przewyższają 2mm średnicy. Jak spoiwem jest np. krzemionka, zwiemy go krzemionkowym (kwarcyt), kiedy związki wapnia -wapiennym. Prócz podwaliny zlepiających występują tam też inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się barwa skał na sztachety z plastiku na plot i furtkę sztachetowa, przybierają one wówczas wielorakie odcienie czerwieni, brązu a także zieleni. W naturze złożone są w warstwy o różnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak wielkich złóż wycina się największe bloki, użytkowane dalej np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane bloki skalne można również ciąć na sześciany o regularnych kształtach, wykorzystywane później w budownictwie (również na ogrodzenia). Można także je dzielić przy asyście specjalistycznych klinów i dłut na cienkie, nierównych konturów odłamki. Służą do układania nawierzchni ścieżek oraz konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztachetki PCV wykorzystuje się także wapienie - skały osadowe, powstałe z nagromadzonych na dnie mórz oraz jezior resztek organizmów żywych, najczęściej skorup małż i ślimaków.

Zazwyczaj są bardziej miękkie aniżeli piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, ale też mniej trwałe. Wapienie pochodzące z dawnych epok geologicznych są twardsze, można je nawet polerować polecane na ogrodzenia plastikowełepety na ogrodzenie i bramkę ogrodzeniowa. Nadają się jednakże po największej części do stosowania w środku budynku, gdyż poddawane działaniu warunków atmosferycznych szybko tracą połysk. Wapienie można wykorzystać do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do urządzania ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie korzysta się z nich też do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej nadają się piaskowce krzemionkowe, ponieważ są odporniejsze na ścieranie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od stylu skweru i naszych zamiłowań kształt kamiennych tafel może być rozmaity – od łamanych, nieregularnych, aż po pionowo przyciętych prostokątów ewentualnie kwadratów. Murki i ogrodzenia WinyloweŚwiebodzic na plot i bramkę sztachetowa tworzy się z głazów różnego układu, zestawionych na kamiennym czy też betonowym fundamencie. Jeśli ogrodzenie powstaje z kafli o nieregularnych obrysach, wypada je odpowiednio łączyć tzn. tak, żeby forma każdego następnego scalał się z poprzedzającym. Żeby takie płot było stabilne jego grubość powinna równać się 50-70 cm. Większe dziury w środku wolno wypełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Ogrodzenie z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły ewentualnie pustaków. Piaskowce oraz wapienie zdołamy wykorzystać również do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych i innych elementów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce używane do budowy ogrodzenia Poznań należą do głazów mało wytrzymałych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i niskich temperatur w mgnieniu oka niszczeją i nabierają ciemnego koloru. Łatwo przerastają również mchem a także glonami. Można to uniemożliwić pokrywając pokrywę ogrodzenia Poznań czy też rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie próbujmy skrobać kurzu z powierzchni ogrodzenia szorstkimi narzędziami np. drucianą szczotką, bowiem na kamieniu mogą pozostać głębokie rysy. Sprofilowane firmy oczyszczają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości mechanicznego polerowania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeśli jednak pragniemy, żeby kamienie na ogrodzeniu szybko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий